معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان رشت طی گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی سایه گیلان اظهار داشت: معمولا در جوامع بشری جهت اهمیت دادن به یک موضوع در تقویم رسمی کشور، روزی را با نام آن ثبت می کنند. در کشور ما با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای اولین بار روز 14 تیر تحت عنوان روز شهرداری و دهیاری در سالنامه رسمی کشور درج گردید.

سیده زهرا میر اعلمی ادامه داد: مدیریت روستایی به دلیل قرارگیری مدیریت در جامعه روستایی، هر چند نقشی ابتدائی به نظر می رسد اما بسیار مهم و تاثیرگذار در پازل اداره بخش ها و به مراتب شهرستان و استان و در نهایت کشور خواهد بود. از این رو با توجه به نامگذاری ۱۴ تیر به این موضوع، این روز را به همه دهیاران عزیز بالاخص در حوزه بخش مرکزی رشت تبریک عرض می کنم و آرزوی توفیق و بهروزی دارم و به عنوان کسی که در زمینه مسائل و مشکلات حوزه روستایی تجربه داشته، پیشنهاداتی را مطرح می کنم:
– شناسایی تمامی پتانسیل ها و ظرفیت های روستا جهت ایجاد اشتغال خرد و سرمایه گذاری خرد و کلان به صورت مدرن و مکتوب و شناسایی چالش و مشکلات روستاهای تحت مدیریت دهیار و ایجاد برش یکساله و سه ساله برای انجام امور و توجه به بحث بودجه محوری بر اساس برنامه ریزی های انجام شده.
– برگزاری دوره های آموزش مناسب برای جوامع روستایی به کمک فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی برای بالا بردن سطح دانش روستائیان، کارآفرینی و کسب درآمد هرچند محدود اما پایدار.
– توجه به بحث بیمه روستائیان و عشایر و نگاه به کشاورزی به عنوان یک شغل دارای آینده، بازنشستگی یا از کارافتادگی هرچند اندک اما امید بخش.
– توجه به آسیب های خرید زمین توسط غیر گیلانی ها زیرا خرید زمین ها به متراژ بالا و مبالغ کم در روستاها سبب خواهد شد که ضمن کاهش زمین های کشاورزی، فرهنگ غنی روستایی تحت تاثیر قرار بگیرد و کشاورزان سرایدار غیر استانی های هرچند عزیز و محترم اما تا حدی آسیب رسان شوند. افزایش جمعیت غیر بومی در روستاها و نبود امکانات زیر ساختی با توجه به افزایش جمعیت، مشکلاتی را در پی دارد.
سیده زهرا میر اعلمی در پایان گفت: کلام آخر اینکه گیلان با کشاورزی در کنار گردشگری اش زیبا و وزین است قدرش را بدانیم و امیدوارم همه ما بتوانیم شامل وصف این شعر زیبا از مهدی سهیلی باشیم:
هر آنکس که خدمت جانان به جان کرد به نیکی نام خود را جاودان کرد