پارک علم و فناوری گیلان اقدام به تجهیز و راه اندازی فضای کار اشتراکی در استان نمود.

فاز اول فضای کار اشتراکی با حضور دکتر رسولی از اعضای محترم شورای اسلامی رشت و مهندس نظیری معاونت محترم سیمای مرکز گیلان به همراه مدیران این سازمان و همچنین برخی از مدیران شرکت‌های فناور و استارت‌آپ‌ها در ساختمان مرکز رشد فناوری رشت برگزار شد.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان در پیامی درخصوص فضای کار اشتراکی بیان کرد:

تغییر فضای کسب و کار و حضور اینترنت در دنیا نوع کسب و کارها از سنتی به کسب و کار های مدرن تغییر پیدا کرد. در کنار این فضای نوآوری فرهنگ جدیدی از کسب و کار راه اندازی شد که فضای کار اشتراکی نام دارد. در فضای کار اشتراکی تعدادی از افراد که ممکن است تخصص های غیر مرتبط داشته باشند در کنار همدیگر شروع به کار می‌کنند.

امکانات اولیه‌ای برای راه اندازی کسب و کار وجود دارد و کمک می‌کند در کنار همدیگر توسعه شبکه‌سازی و بازاریابی و کارهای مشترکیرخ دهد.

فضای کار اشتراکی که هم اکنون در آن حضور داریم اولین فضای کار اشتراکی در استان گیلان است و فاز اول از پروژه بزرگ مربوط به این کسب و کار است که پس از ارزیابی اکوسیستم نوآوری گیلان فازهای بعدی را ادامه خواهیم داد.

مهندس اکوشیده مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری گیلان در خصوص فضای کار اشتراکی در گیلان گفت:

فضای کار اشتراکی برای کسانی است که می‌خواهند کسب و کاری را با ریسک کم در یک فضای هم آوا با شرکت‌های دیگر و افرادی که در همان صنف کار می‌کند راه اندازی کنند. به خصوص در حوزه فناوری اطلاعات می توانند هم افزایی داشته باشند.

با توجه به اینکه این فضا در پارک علم و فناوری گیلان شکل گرفته است، امیدواریم بخش خصوصی خیلی بیشتر از این و با امکانات بالاتر، شرایط سهل‌تری را فراهم کند. از انجایی که هزینه‌های اجاره یک فضا برای راه اندازی یک کسب و کار بسیار زیاد بوده و برای خیلی از افراد و جوانان امکان پذیر نیست، اما در اینجا بدون با حداقل این امکان را فراهم آمده تا در اختیار ایشان قرار گیرد.

امکانات ساده از قبیل یک کد پستی مشخص، یک فضای کار نسبتاً مناسب و آرام، ترجیحا هم در مرکز شهر و یک امکانات رفاهی ساده را آماده است. این حداقل امکاناتی است که یک آزادکار و یا یک جوان می‌تواند داشته باشد و کسب و کار خودش راه بیندازد و اگر هم به شرایط مطلوب رسید فضای کار خودش را گسترش بدهند.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری گیلان طبق رسالتش راه‌اندازی این کار را برعهده گرفته است و با تمام محدودیت‌ها توانست فضا را بوجود آورد.

وی افزود: تیم ما کامل نمی‌شود مگر بتوانیم بخش خصوصی را حمایت کنیم. فضاهایی در حدود ۴۰ هکتار زمین در استان داریم که با حمایت شما مدیران رسانه و شورای شهر بتوانیم جایگاه فناوری را حداقل در استان گیلان به عموم بشناسانیم.

دکتر رسولی شورای شهر رشت در ادامه از اهمیت فضای کار اشتراکی در حوزه شهری گفت: ضمن تشکر از حسن ابتکار در حوزه کار اجتماعی و کار اشتراکی که به این شکل در پارک علم و فناوری رقم خورد.

چیزی که در حوزه شهری در حوزه کاری ما است و شدت به آن نیاز داریم مشارکت است و این مشارکت صرفا مشارکت در قالب شعار نیست. مشارکت عملی زمانی اتفاق می‌افتد که ما یک فضایی را ایجاد کنیم که از یک طرف اتفاقات و نیازهای شهری را رقم بزنیم ، ردیف های بودجه ای که حامل برنامه سالانه است در اختیار آن سیستم قرار بدهیم واز ان خروجی های نوآورانه بگیریم.

در این شهر که شهر اولین ها بوده و لقب یک شهر خلاق داردو همه‌ی دستاوردهایش از پیشینیان است امروزه مدیران آن از خلاقیت و نوآوری دور هستند.

فکر می‌کنم امروز با اتفاقاتی که در پارک علم و فناوری می افتد ارتباط ما به عنوان، متقاضیان حوزه شهری و حوزه صنعت و حوزه کشاورزی و… را با بخش فناور و خلاق جامعه ایجاد نمودیم .

وی در ادامه گفت: من به عنوان یک مدیر شهری قرار نیست، بتوانم خلاقیت از خود نشان بدهم بلکه باید این خلاقیت را در مدیریت نشان بدهم و آن هم این است که بتوانم از لایه‌ی خلاق تولید کننده اجتماعی در کارم استفاده کنم. و حضورم در اینجا با عشق و اعتقاد بر این مطلب بوده که قطعاً در آینده ما باید این ارتباط را خیلی نزدیک تر و خیلی بهتر داشته باشیم. تلاش ما این است که زمینه لازم را فراهم کنیم.

دکتر رسولی گفت: یکی از مهمترین برنامه هایی که در دستور ما قرار دارد ایجاد مرکز نوآوری شهری است که حتماً با مشارکت پارک اتفاق خواهد افتاد.

مهندس نظیری معاون محترم صدا وسیمای گیلان ضمن تبریک در خصوص این فضای کار اشتراکی و حمایت های رسانه گفت: در فضای جدید، ما هم مثل شما علاقه‌مند هستیم که رسانه کمک کند که یک پیوست فرهنگی خوبی را برای پیشرفت استان گیلان ایجاد کنیم.

وی افزود: ما در این موضوع به صورت جدی وارد شدیم و علاقه مندیم که حرف ها و ایده های شما را بشنویم و تلاش می‌کنیم یکسری زیرساخت‌ها را برای حضور بهتر و بیشتر شما در رسانه فراهم کنیم.

ایشان ادامه داد: در های رسانه برای دوستانی که مایل هستند با نگاه به توسعه و پیشرفت گیلان به ما کمک کنند باز است و ما استقبال خواهیم کرد و از شرکت های دانش بنیان به طور جدی حمایت خواهیم کرد و اینکه ما یک رسانه مطالبه گر خواهیم داشت و به طور جدی از دستگاه‌ها به نمایندگی از شما مطالبه گرانه وارد می شود

فضای کار اشتراکی – Coworking Space ها فضاهای بزرگی هستند که افراد می‌توانند به عنوان محل کار از آنجا استفاده کنند. استفاده از میز و تجهیزات اداری بصورت ساعتی و یا دورهای، استفاده از امکان مختلف مثل سالن همایش، استفاده از تجهیزات و امکانات ارتباطی مانند تلفن، فکس، اینترنت و … .

افراد میز و قسمت مخصوص به خود را دارند و از امکانات استفاده می‌کنند آنها فضای مورد نیاز خود را اجاره می‌کنند و افراد در کنار یکدیگر و دیگر گروه‌های مستقر مشغول به فعالیت می‌شوند برای همین به آنها فضار کار اشتراکی می‌گویند و خود این نکته موجب افزایش بهروری می شود.

فضاهای کاری مشترک برای اعضای خود امکان استفاده از میز و صندلی مشخص، اینترنت پر سرعت بی‌سیم و اترنت، لوازم اداری مانند پرینتر و کپی و اتاق‌های جلسه مهیا می‌کنند و همچنین خطوط تلفن، امکانات مشاوره کسب و کار و سالن‌های همایش ارائه می‌دهند در ضمن بهترین مزیت فضاهای کاری مشترک، رفت و آمد افراد مشهور و حرفه‌ای به این فضاها هست که امکان شبکه سازی خوبی مهیا می‌سازد.

در ایران به لطف شکل‎گیری شتابدهنده‌ها به مرور فضاهای کاری مشترک هم به وجود آمدند در این باره می‌توان به فضای کاری مشترک فینوا، وابسته به بانک آینده و مستقر در دانشگاه امیرکبیر و همچنین فضای‌کاری مشترک زاویه که در دانشکده فنی دانشگاه تهران مستقر است، اشاره نمود.

در استان های دیگر می توان در شهر اصفهان به هنایش اشاره کرده که در مجتمع فرهنگی فرشچیان به استارت‌آپ‎ها خدمات ارائه می‌دهد.